Oświadczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie nowelizacji ustawy o IPN

Prezydent Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o IPN.

„Zdecydowałem się podpisać nowelizację ustawy o IPN – przepisy art. 55 a wejdą w życie; jednocześnie zdecydowałem, że skieruję tę ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego „- poinformował we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że „to nie jest ustawa nowa”. – To nie jest propozycja, która pojawiła się tydzień, czy miesiąc temu. Na temat tego przepisu, prowadziłem rozmowy już przeszło roku temu, a także w czasie mojej wizyty rok temu w Izraelu. Byłem już wtedy o to pytany – mówił Andrzej Duda.

Jak wskazał, wówczas jeden element „bardzo istotnie” w tym kontekście się pojawiał – zdecydowane oczekiwanie tego, że te przepisy nie będą w żaden sposób blokowały działalności artystycznej i naukowej. – W ostatecznym sformułowaniu przepisów art. 55 a, takie wyłączenie dotyczące czynów związanych z działalnością artystyczną, naukową, zostało w sposób bardzo wyraźny do ustawy wprowadzone – zaznaczył prezydent. Jak oświadczył, to oczekiwanie środowisk żydowskich zostało przez posłów przygotowujących nowelę o IPN zrealizowane.

 

źródło: www.prezydent.pl